Архітектурне бюро Слави Балбека Balbek Bureau представило концепцію меморіального історико-архітектурного комплексу навколо зруйнованого мосту в Ірпені. 

Міст через річку Ірпінь – частина Новоірпінської траси, яка сполучає Київ із його північно-західним передмістям. Цією дорогою для мешканців Ірпеня й сусідніх містечок пролягає маршрут «дім–робота–дім».

25 лютого, на другий день повномасштабного вторгнення Росії, українські військові підірвали кілька мостів під Києвом, щоб перешкодити наступу ворога на столицю. Проте історія Ірпінського мосту на цьому не завершилась.

Для мешканців населених пунктів, на території яких точилися запеклі бої, переправа через Ірпінь була чи не єдиним шляхом порятунку від окупантів. Саме з цього місця, з допомогою наших захисників і захисниць, люди евакуювалися в бік Києва. Під ворожими обстрілами, з дитячими візочками й домашніми тваринами на руках.

Фото з українцями, які ховаються під зруйнованим мостом, розлетілися міжнародними виданнями. Світ запам’ятав історію цього місця саме за кадрами «перелому». Наше завдання – зберегти цю пам’ять і зробити це відповідально.

Архітектурне бюро Слави Балбека Balbek Bureau пропонує зберегти «перелом» мосту й перетворити больові точки на точки тяжіння. Створити місце, де кожен зможе вшанувати героїв і жертв війни, і водночас вберегти від ретравматизації тих, хто має болючі спогади з часів евакуації.

Відчути те, що переживали люди під час евакуації під обстрілами, неможливо. Однак можна встати на їхнє місце й відрефлексувати ці події.

Обабіч зруйнованого мосту хочуть облаштувати три оглядові майданчики із різними функціями: майданчик на нижньому рівні хочуть свідомо опустити до рівня очей людей, які перебували під мостом, та лишити ділянку без благоустрою; майданчик з боку Ірпеня розташується посеред дорожного полотна поруч із розстріляними автівками, які повернуть на міст як експозиції; оглядовий майданчик з боку Києва розміститься перед обривом, де евакуйованих зустрічали рятувальники та рідні. Відкриті оглядові майданчики зруйнують «четверту стіну» між спостерігачами й місцем подій.

З боку Києва також будуть розміщені меморіальні дошки, але вони не загороджуватимуть доступ до зруйнованої ділянки, аби відвідувачі мали змогу відразу опинитися перед розломом.

Архітектори пропонують облаштувати контрастні пішохідні галереї, які відділятимуть законсервовані руїни від паркової зони.

«Це своєрідна лінія розмежування між подіями березня 2022 року й мирними часами, коли об’єкт може бути втілений у життя», – зазначають у бюро.

Матеріали для створення меморіального комплексу пропонують обирати такі, що асоціюються з вибухом та тодішніми подіями – бетон як зруйновані мостові опори, гравій як кам’яні воронки від снарядів та кортенова сталь як згорілі під обстрілами автомобілі.

Проєкт «Відкритий перелом» розроблений на волонтерських засадах із власної ініціативи Balbek Bureau. До 30 жовтня Мінкульт пропонує долучитися до обговорення цього проєкту. Пропозиції та зауваження можна надсиати на пошту tomyn.m@mkip.gov.ua.

попередня статтяСкандали Бучанської РДА: де нагрішив ексголова Ляшенко та чого боятися його наступнику
наступна статтяСміливі доброчинці: ірпінчан запрошують допомогти розібрати завали з-під будинків, які найбільше постраждали в місті

Залишити відгук

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я