У деокупованих містах Київщини тепер проводять платні екскурсії. Йдеться про Ірпінь, Бучу та Бородянку. Тури коштують 150 гривень з людини. Та чи на часі? Думки розділились.
В дописі у Facebook Лена Смовженко розповіла про платні екскурсії з Києва до Бучі, Ірпеня та, навіть, Бородянки. Жінка пише, що розклад екскурсій бачила на власні очі.
- «Можливо це дасть людям більше інформації про розміри трагедії…» — пише Ігор Ніколаєв.
- «Згідна з Вами на всі сто. Бо в моїй голові теж не вкладається, як можна з такого страхіття і людського горя робити чергове шоу!» — пише Tetiana Yekhno
У Facebook Ольга Шамрай опублікувала допис із запрошенням на екскурсію «Героїчна Буча». А за усіма деталями просить звертатись за телефоном, вказаним у публікації.
«Друзі, 12.06 запрошуємо вас на екскурсію «Героїчна Буча». Всі питання про місце зустрічі, вартості, що побачите адресуйте екскурсоводу Кардаш Сергію Петровичу, тел.0973067400» — йдеться у дописі.
У телефонній розмові Сергій Кардаш розповів про наступні заплановані екскурсії у Бучу та Ірпінь. Вартість — 150 гривень з людини. За його словами, з кожним роком все менше і менше видно сліди війни і їхнє завдання побачити і сліди війни, і місто взагалі, і парк подивитись в Бучі або Ірпені.
«Що означає погоджено? Ну от ви ходите по Києву, ви погоджуєте із міською радою? Ну, якщо дипломатичні місії водять – це офіційно. Все погоджено. Ми підтримуємо армію. Плетемо сітки, наприклад. Але це перш за все екскурсія, а не якийсь захід» — розповів журналістам «Tittle-Tattle» Сергій Кардаш.
Керівниця відділу культури, національностей і релігій Ірпінської міської ради Євгенія Антонюк вважає, що з однієї сторони проводити таки екскурсії не етично, з іншої – це трагедія нашого народу. А після перемоги українці все одно будуть їздити до Меморіалів.
«Доречніше було б робити такі екскурсії більше для іноземців, тому що вони і фотографіям не завжди вірять. Що стосується українців, я вважаю, якщо є попит на такі екскурсії, то мабуть потрібно робити, але треба враховувати якусь моральну складову. Я думаю ці компанії, які ці тури організовують, вони повинні частину від прибутків віддавати владі міст, куди водять екскурсії» — зауважує Євгенія Антонюк.
Вже понад два місяці деокуповані території Київської області оговтуються від приходу руського міра та повертаються до звичного життя. У міста повертаються мешканці та власними силами починають відбудовувати їх.
Чи доречно наразі водити екскурсії та показувати горе інших — питання риторичне і кожний вирішує для себе самостійно правильно це чи ні. Але важливо пам’ятати, що війна ще не закінчилася, навіть, якщо у вашому місті не звучить сирена. Вона голодна і підступна, вона триває і продовжує забирати найкращих синів України.